Menu

PRZEżycie i inne przypadłości

Ze względu na nadmiar czasu i natłok myśli postanowiłam podzielić się z Wami tym wszystkim co nas drażni, bawi i skłania do refleksji. Będzie trochę zabawnie, czasem poważnie. Mam nadzieję, że będzie ciekawie :

Andrzejkowe wróżby

ciotkaeliza

    Św. Andrzej patron małżeństw,wspomaga w sprawach matrymonialnych a także w wypraszaniu potomstwa,opiekun panien na wydaniu głównie tych pobożnych i cnotliwych. Zbliża się andrzejkowy wieczór wróżb,w wigilię św.Andrzeja(29.XI.) z rana, zaraz po przebudzeniu dziewczyny losowały karteczki z imionami chłopaków,które wieczorem przed snem włożyły pod poduszkę, tak miały poznać imię chłopaka a może nawet przyszłego męża.Inna wróżba polegała na liczeniu kołków w płocie -jeśli wyszła liczba parzysta to oznaczało małżeństwo,można tez było na tych kołkach wymieniać imiona chłopaków,ten ostatni miał być mężem.Tą samą metodą wróżyły na szczeblach od drabiny czy na przyniesionych drewnach do pieca,zawsze parzysta liczba oznaczała zamążpójście.  Popularne do dziś pozostało lanie wosku przez klucz i odgadywanie co powstało z zastygłej masy a także rzucanie buta/zdjętego koniecznie z lewej nogi/ jeżeli rzucony przez ramię upadł noskiem w stronę drzwi to oznaczało zamążpójście. Znana też była i jest nadal zabawa dla kilku dziewczyn w przesuwanie butów w kierunku drzwi, której dziewczyny but pierwszy dotknie progu ,ta pierwsza wyjdzie za mąż. W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowano bardzo poważnie,mogły w nich brać udział wyłącznie panienki na wydaniu,nigdy kobiety zamężne ani broń Boże chłopcy.Chłopaki mają swoją patronkę, św. Katarzynę,podobnie jak dziewczyny mogą sobie   w Jej święto (25.XI.) wróżyć, te obyczaje jednak nie przetrwały,skończyły się gdzieś na początku XX wieku.  Z czasem andrzejkowe wróżby stały się przede wszystkim świetną zabawą  i w takiej formie pozostały do dziś.

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • merypodrozniczka17

  Fajnie powspominać te wróżby. Jaką bujną wyobraźnie trzeba było mieć żeby przy oglądaniu dzieła z wosku tworzyć tę wróżbę. Pozdrawiam.

 • babciabezmohera

  Chyba teraz wieczory wróżb nie są już kultywowane? Andrzejki to już raczej zabawy taneczne chyba?

 • ciotkaeliza

  Mery - to prawda że wyobraźnię trzeba było mieć, ale dobrze bo każdy miał to o czym marzył,tak jest zresztą do dziś.

 • ciotkaeliza

  Babciubezmochera - teraz najczęściej są to tańce, ale gdzieś pomiędzy tańcami jest lanie wosku czy inne zabawy,różnica polega na tym że teraz we wróżeniu uczestniczą wszyscy ,chłopcy też kiedyś to było nie do pomyślenia.

 • fotoart-1

  Gdy byłam nastolatką robiłam wróżby andrzejkowe. Zawsze mi wychodziło, że nie będę mieć chłopaka ani męża, a od 10 lat jestem mężatką.

 • ciotkaeliza

  Tak to jest z wróżbami, jak to mówią ,,na dwa razy babka wróżyła albo będzie deszcz albo będzie pogoda,, I tak dobrze że ci się nie sprawdziło.

 • melisa48

  Święty Andrzej pierwszy uczeń Pana Jezusa, pierwszy Apostoł.

 • ciotkaeliza

  Tak św. Andrzej to chyba nawet brat św. Piotra Apostoła.

 • kobietawbarwachjesieni

  Kiedyś ludzie żyli bardziej z sobą. Odwiedzali się, schodzili się na różne roboty. Teraz te spotkania zastępuje komputer i internet.

 • ciotkaeliza

  To prawda że ludzie częściej się spotykali ,zwłaszcza na wsi sąsiadki wspólnie przędły wełnę,darły pierze a teraz komputer.

© PRZEżycie i inne przypadłości
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci