Menu

PRZEżycie i inne przypadłości

Ze względu na nadmiar czasu i natłok myśli postanowiłam podzielić się z Wami tym wszystkim co nas drażni, bawi i skłania do refleksji. Będzie trochę zabawnie, czasem poważnie. Mam nadzieję, że będzie ciekawie :

Hej kolęda,kolęda!

ciotkaeliza

   Święta Bożego Narodzenia to w polskiej tradycji chyba największe święto kościelne a dawniej nazywane świętem godnym czyli uroczystym,hucznym. Święta  bardzo rodzinne które co roku mobilizują całe rodziny do wielkich przygotowań.Rozpoczynają się Wieczerzą Wigilijną,świętowaną w naszej tradycji najuroczyściej jak można, nawet w czasach wojen na froncie i w okopach, w czasach zaborów,na zesłaniach,w więzieniach, w dobrobycie i biedzie. Nie sposób opisać wierzeń,zwyczajów i wróżb związanych z tymi świętami. Najważniejsze które pozostały to strojenie drzewka choinki, dwanaście potraw na stole wigilijnym,sianko na stole, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezenty po choinką. Wieczór wigilijny kończy uroczysta msza św.o północy, zwana pasterką. Głośno bijące dzwony, uroczyste Gloria obwieszczają nam że Bóg się rodzi i rozpoczyna się pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Cały cykl nabożnego celebrowania Narodzenia Chrystusa potrwa do szóstego stycznia, do święta Trzech Króli.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • kobietawbarwachjesieni

    Właśnie w tym roku stwierdziłam, ze wolę zwykłe dni, niż te świąteczne.

  • ciotkaeliza

    U mnie w pracy też dzisiaj tak mówili wszyscy że fajnie było ale dobrze że już się skończyły.Ja lubię w święta wyjść na spacer w tym roku mi się nie chciało bo zimno i brzydko.

  • melisa48

    Tak to są radosne Święta. Dla mnie najciekawsze jest oczekiwanie.

© PRZEżycie i inne przypadłości
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci