Menu

PRZEżycie i inne przypadłości

Ze względu na nadmiar czasu i natłok myśli postanowiłam podzielić się z Wami tym wszystkim co nas drażni, bawi i skłania do refleksji. Będzie trochę zabawnie, czasem poważnie. Mam nadzieję, że będzie ciekawie :

Jak to jest z bocianami?

ciotkaeliza

 Wśród wielu oznak wiosny, jak choćby śpiew skowronka czy kwitnące krokusy jest także przylot bocianów.Przysłowia mówią : Gdy na Gertrudę( 17.III ) bociek na gniazdo siędzie, wiosna szybko przybędzie. a inne : Gdy bocian na święty Józef (19 III) przybędzie to zimy już nie będzie. Bociany zawsze żyły w pobliżu ludzi, wierzono że gdzie bociany uwiją gniazda będzie się żyło dostatnio i szczęśliwie, a  bociany zakładają swoje gniazda przy gospodarstwach ludzi dobrych i uczciwych. Stare porzekadło mówi: "Szczęśliwy dom, gdzie boćki są" Stare wróżby mówią że jeśli pierwszego bociana spostrzeżemy w locie to pewne że będzie nam się dobrze wiodło i spełnią się nasze zamierzenia /w lot/ a jeśli zauważymy stojącego na łące albo na gnieździe to znaczy że nasze szczęście gdzieś się zatrzymało i do nas tego roku nie dotrze. Natomiast bocian szybujący w powietrzu, trzepoczący skrzydłami zapowiada pannom i kawalerom szybkie znalezienie partnera i ,,wyfrunięcie z rodzinnego gniazda,, Bocianom przypisywane jest także przynoszenie dzieci, ta przepowiednia jest u nas pewnie najstarsza, najbardziej znana i pewnie na długo z nami pozostanie.  I bardzo dobrze niech przynoszą bo dzieci to błogosławieństwo,radość i szczęście.

'

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  Od dwóch tygodni wyglądaliśmy ze Slubnym naszego wioskowego bociana! A gniazdo ciągle puste stało!
  Dzisiaj był! Masz pojęcie, jaką radość nam sprawił? :-)))))

 • ciotkaeliza

  Wyobrażam sobie, bo ja też mam słabość do moich ptaków, teraz będziecie podglądać czy wysiadują, czy się wylęgły...

 • kobietawbarwachjesieni

  U nas bocianów nie widać. Za to innych ptaków jest mnóstwo, szczególnie przy karmniku. Jeszcze nawet teraz, gdy mąż wynosi im ziarno zlatują się tłumnie. Pozdrawiam serdecznie.

 • ciotkaeliza

  Bo ptaki jak się przyzwyczają do gotowego pożywienia to nie chce im się szukać a bociany u nas są już pewnie od dwóch tygodni.

 • merypodrozniczka17

  Bociany już są, ale ja jeszcze nie miałam okazji ich zobaczyć.

 • ciotkaeliza

  U nas się pokazały ale tylko jedną parę widziałam, może jeszcze przylecą.

 • babciabezmohera

  Ja widziałam przelatujący klucz, ale to chyba żurawie były...

 • ciotkaeliza

  Dzikie gęsi też ładnie, kluczem lecą.

© PRZEżycie i inne przypadłości
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci